Najbolji saveti za Vaše zdravlje.Klice od pšenice Evo za šta su sve dobre

Najbolji saveti za Vaše zdravlje.Klice od pšenice Evo za šta su sve dobre

Najbolji saveti za Vaše zdravlje.Klice od pšenice Evo za šta su sve dobre

Ako je vaš izbor zdrava ishrana, grozite se aditiva i svega veštačkog onda su organske pšenične klice prava stvar za vas. One se zaista bomba hranljivih sastojaka namenjenih odžavanju pravilnih funkcija imunološkog sistema.

Možete ih jesti sirove, sušene, samostalno kao grickalicu ili kao dodatak raznim jelima. Sameljite ih i dodajte u doručak, ručak ili večeru ili ih grickajte sveže u međuobrocima. Za pšenične klice recepti su zaista raznovrsni.

Naša preporuka je uzgoj pšeničnih klica u kućnoj varijanti. Sve što vam je potrebno su manja tegla, gaza, gumica i organsko seme pšenice. Već nakon par dana dobićete gotov proizvod.

Njihov ukus vole i najmlađi tako da ih uvrstite i u njihov jelovnik. Sušene pčenične klice možete dodati i u testo za palačinke. Prelijte ih medom ili javorovim sirupom i ukrasite svežim voćem i eto zdravog i ukusnog obroka.

U nastavku teksta pročitajte šta klice pšenice i zbog čega su toliko zdrave. Otkrijte kako ih uzgojiti kod kuće, na koji način ih čuvati i koliki je njihov rok trajanja.

Tu su i najbolji recepti sa klicama kao i poneki savet iz kozmetike..Negujte se preparatima bogatim vitaminom E kao što je ulje pšeničnih klica i održaćete elastičnost kože i njenu mladolikost.

Šta sve sadrže klice pšenice?

Proklijala zrna pšenice (wheat germ) u svom sastavu imaju obilje antioksidanasa, folata i vitamina. Posebno su bogate vitaminom E, moćnim antioksidansom, koji ujedno štiti klicu od užeglosti.

Sadrže magnezijum, kalcijum, fosfor, gvožđe i cink, beta karoten, kao i esencijalne amino kiseline. Vitamin B1 koji se nalazi u njima izuzetno pogoduje nervnom sistemu.

Klice i ljuska semena pšenice se u procesu industrijske obrade se odbacuju. A upravo proklijalo zrno je najhranjivije. Kada se dešava klijanje semena pšenice enzimi počinju da razlažu druge komponente (proteine, ugljene hidrate i masti).

Uz to one su bogate biljnim vlaknima. Zato se klice lako vare tj, apsorbuju. Na taj način naš organizam štedi energiju koju bi potrošilo na dodatno varenje hrane.

Zbog obilja folne kiseline klice pšenice izuzetno pogoduju trudnicama. Isto tako njihov sastojak oktakosanol otkloniće hronični umor i telu obezbediti novu dozu energije. Pšenične klice kao lek su jedan od najmoćnijih darova prirode.

Za klijanje koristite samo organska semena pšenice. Najbolje ih je konzumirati sveže, bez ikakve termičke obrade. Tada one sadrže najviše blagotvornih sastojaka.

Kako biste izvukli maksimum iz njih dobro ih sažvaćite. Ako ste na nekoj dijeti pripazite se jer u 100 grama klica ima 287 kalorija. U ishranu možete uvrstiti razne vrste klica.

Svaka od njih ima svoju funkciju za vaše telo. Na primer klice amaranta jačaju krvne sudove, a proklijale semenke lana uništavaju parazite.

Tu su još i klice brokule, lucerke, raži, spelte, pasulja, leblebija, sočiva… Svaka od njih ima svoj supermoćni sastojak koji naš organizam koristi kao preventivu oboljenjima.

Kako napraviti klice u kućnim uslovima

Ako ste se ikada upitali kako uzgojiti klice za jelo i može li sve to uspeti i u kućnim uslovima odgovor je da! I to veoma jednostavno. Sve što vam je potrebno je posuda za klijanje klica ili tzv. klijalnik (tegla sa mrežastim poklopcem za ispiranje klica). Te posebne klijalnike zasad možete nabaviti samo u inostranstvu.

Ali poslužiće i obična tegla i sterilna gaza. Najbolje je postupak pripreme započneti uveče, tamo oko 8 sati. U poslednje vreme je popularno i uzgajanje klica u tanjiru što je još lakše učiniti.

Ovako izgleda uzgajanje klica za ishranu:

– Isperite 2 kašike organskih semenki pšenice i stavite ih u čistu teglu. Neka klijaju na svetlosti, to će ubrzati čitav proces. Odaberite za njih na primer mesto u stanu koje ima dovoljno sunca. Optimalna temperatura u prostoriji treba biti negde oko 20 stepeni Celzijusa.

– Seme prelijte vodom u razmeri 1:3.

– Preko otvora tegle stavite sterilnu gazu i zategnite čvrsto gumicu preko ivica.

– Ujutru prospite vodu kroz gazu i properite semena, to učinite još koji put u toku dana. Ovaj deo postupka je neophodan kako vam se pšenične klice ne bi ubuđale. Odnosno da bi se sa njih saprale potencijalne gljivice ako su se počele stvarati.

– Semena nakon potapanja trebaju biti vlažna ali ne previše, kako ne bi došlo do plesnivosti.

– Biće potrebno nekoliko dana (uglavnom 2-5) da bi od njega nastala klica. Nemojte ih čuvati duže od 5 dana u frižideru. Pre upotrebe ih je uvek poželjno isprati. Jedite ih što svežije tad su najlekovitije. Vremenom se njihov kvalitet smanjuje i one gube svoju lekovitu moć.

Zdravstvene prednosti proklijale pšenice

Proklijalo zrno pšenice se lako vari:

Čisti crevnu floru od miikroorganizama. Koriste se kao prevencija raka debelog creva. Kako sadrži dosta biljnih vlakana zdravo je za creva i generalno za imunitet.

Naučno je dokazano kako proklijalo seme ima izuzetnu antioksidativnu aktivnost i štiti ćelije od propadanja. Idealna je namirnica za ishranu vegeterijanaca jer im nadoknađuje gvožđe u ishrani. Ali pripazite, u nekim slučajevima pšenične klice izazivaju nadutost, na primer kada se kombinuju sa mlekom.

Sprečava bolesti srca i krvnih sudova a ujedno jača krvnu sliku

Klice pšenice su bogate kalijumom što pogoduje zdravlju kardiovaskularnog sistema i normalnoj funkciji srca. Obogaćuju krv kiseonikom.

Sadrže selen koji blagotvorno deluje na zdravlje srca i krvnih sudova. Zbog svojih blagotvornih sastojaka pšenične klice izuzetno pogoduju ženama u menopauzi jer čuvaju kosti i srce.

Srce zahteva zdravu ishranu

Nizak sadržaj soli, masti i holesterola su obavezni. Hranite se integralnim žitaricama, pšeničnim klicama, voćem i povrćem kako biste ga ojačali. Uvrstite u meni morsku ribu, mahunarke i pijte vodu obogaćenu magnezijumom.

Uz redovno vežbanje, redukciju stresa i umerenu konzumciju alkohola prepručuje se i bar osam sati sna. Redovno kontrolišite krvni pritisak, nivo šećera i masnoće u krvi. Sve su to preventivne mere koje će očuvati vaše zdravlje.

Ako uvrstite klice pšenice u ishranu učinićete mnogo za svoj imunitet. Postaćete mnogo otporniji na niz oboljenja. Odlične su kao preventiiva, ali i kao dodatak ishrani uz terapiju. Štite ćelije od slobodnih radikala i samodestrukcije.

One čiste telo od toksina i jačaju ga. Hrom i litijum iz klica jačaju nervni sistem koji postaje otporan na stres. Detoksikacija hranom je neophodna stavka u svakoj terapiji težih bolesti. Određene namirnice imaju moć da za sebe lepe toksine iz krvi i izbacuju ih iz organizma.

U ishrani koristite samo namirnice koje u vašem telu prave baznu a ne kiselu sredinu. Detoks namirnice kao što su pšenične klice u ishrani pomoći će da telo održite u top formi.

Ukoliko se suočavate sa nekim ozbiljnim oboljenjima kao što je kancer pomoći će vašem telu da se izbori i nađe svoj put ka zdravlju.

Odličan izbor je i sok od pšenične trave za imunitet.

Iskustva korisnika sa pšeničnim klicama

Dok nisam saznala da su pšenične klice kao lek odlično sredstvo za poboljšanje imuniteta probala sam svašta. Na mom dnevnom repertoaru su bile čak i samo sirove namirnice i obilje biljnih sokova.

Presna ishrana nikako mi nije prijala, bez obzira na mnoštvo vitamina koje sam unosila. Osećala sam se iscrpljeno. Onda sam prešla na neki umeren režim i uvela pšenične klice u ishranu kao dodatak jelima. Mogu slobodno reći da se osećam punom energije i nastaviću ih konzumirati.

Jadranka (47)

Klice od pšenice počela sam koristiti kada mi je mlađe dete krenulo u vrtić. Često je bio bolestan te sam po internetu i raznim forumima istraživala koja je to hrana najbolja za jačanje imuniteta kod dece. Otkrila sam više stvari, a između ostalog i klice od pšenice. Od tada ih stavljam gotovo u sva jela. Uzimam u ih u zdravoj hrani pod nazivom sušene pšenične klice, a počela sam i sama uzgajati u klijalniku. Mislim da su mojoj deci dosta pomogle i nastaviću ih koristiti jer dobre za ishranu cele pordodice.

Hana (33)

Kome se preporučuju kao lek, a kome su zabranjene

Pšenične klice za decu i bebe su isto preporučljive. Posebno jer se kod njih još razvija imunitet i potrebno ga je podstaći. Možete koristiti one u prahu te ih dodavati mališanima u obroke. Ova vitaminska bomba pomoći će vašem detetu da se bolje izbori sa sezonskim virusima i infekcijama. Pšenične klice u ishrani se ne preporučuju osobama kod kojih se javlja alergija na pšenicu. Isto tako ako ste na bezglutenskoj dijeti ili je vaš problem celijaklija izbegavajte ovu prehrambenu namirnicu..

Sve u svemu o klicama ništa loše ne možemo reći. Ova multivitaminska bomba daće energiju organizmu i ojačati imunitet kao retko koja namirnica. Naša preporuka je da pšenične klice za zdravlje koristite preventivno. Sveže su svakako zdravije ali ako vam je lakše sameljite ih i dodavajte u obroke….

Preuzeto sa:https://zdravi-portal.com/

Leave a Reply